pruhy pruhy
ISSS -- Local and regional information society ISSS -- Local and regional information society 7.--8. dubna 2008
Hradec Králové, Kongresové centrum Aldis

Multiplex A Českých Radiokomunikací dočasně také v Hradci Králové

1. 4. 2008, Praha

České Radiokomunikace ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a všemi zúčastněnými provozovateli vysílání (ČT, TV Nova a ČRo) zahájily koncem minulého týdne krátkodobé vysílání digitálního multiplexu A v Hradci Králové. Vysílání je určeno primárně pro potřeby konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) konané ve dnech 7. a 8. dubna, digitální vysílání si nicméně mohou naladit i zájemci v Hradci Králové i okolí.

Český telekomunikační úřad udělil minulý týden Českým Radiokomunikacím dočasné 14 denní oprávnění na využívání kmitočtu pro multiplex A v Hradci Králové. "Pro vysílání jsme použili anténu umístěnou ve výšce 26 metrů, která svým dosahem pokryje území města Hradce Králové a okolí," řekl Ing. Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací.

"Primárně chceme využít vysílání MUXu A pro demonstraci našich měřících vozů pro účely konference Internet ve státní správě a samosprávě," říká Ing. Jiří Duchač, ředitel odboru správy kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu.

Digitální vysílání, které je nyní v Hradci Králové k dispozici, zahrnuje kompletní obsah multiplexu A. Jeho součástí jsou 4 veřejnoprávní televizní stanice (ČT 1, ČT 2, ČT 4 a ČT 24) a komerční televize Nova. Kromě televizního vysílání je součástí MUXu A také sedm okruhů Českého rozhlasu (ČRo1-Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo4-Rádio Wave, ČRo Leonardo, ČRo D-dur a Rádio Česko). Vysílač je umístěn na budově T-Mobile v Collinově ulici č. p. 420. Vysílání multiplexu A je šířeno na 54. kanále s horizontální polarizací a maximálním ERP 30 dBW (1 kW). Vysílání si zájemci mohou naladit až do 8. dubna., kdy bude konference ISSS v Hradci Králové končit.